Ozorków, 95-035 Łódzkie, Żwirki 30A
Infolinia: 793 220 630 (Pon-Pt 9.00 - 16.00)
E-mail: biuro@onyxlazienka.pl

Jaki okap do kuchni będzie odpowiedni?


Jak wybrać odpowiedni okap kuchenny?

Jaki okap kuchenny wybrać do kuchni? Nie jest to wcale łatwe pytanie zwłaszcza przy możliwościach dzisiejszego rynku wyposażenia kuchennego. Kuchnia dla wielu to wyrafinowany warsztat, w którym przygotowujemy przepyszne posiłki, dla nas jak i dla naszych bliskich. ale wspaniały proces gotowania ma niefortunne efekty uboczne w postaci tłuszczu, wilgoci czy zapachu. Właściwa wentylacja może pomóc zminimalizować wpływ tych kropli tłuszczu i zneutralizować zapachy w sercu domu.

Jedną z głównych decyzji, które powinieneś podjąć, jest rodzaj wentylacji w Twojej kuchni. Zapoznaj się z kwestiami technicznymi. Fani wyspiarskiego wyrażają silne zdanie w centrum przestrzeni, ale mogą walczyć o uwagę dzięki wiszącym. Z drugiej strony, system wentylatorów pozwala na niepozorną instalację płyty kuchennej – nawet przed oknem. Świadomość swoich opcji może mieć wpływ na sposób, w jaki układasz kuchnię.

Skorzystaj z tego mini przewodnika obejmującego żargon, aby pomóc Ci znaleźć odpowiedni wentylator dla Twojej kuchni.

Okap kuchenny a przepływ powietrza

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, ile energii musi mieć twój wentylator. Wydajność okapu kuchennego mierzy się w metrach sześciennych na godzinę. Im wyższa liczba, tym więcej powietrza wyciągnie okap w ciągu godziny pracy.

Twoje zapotrzebowanie na przepływ powietrza zależy od wielkości i rodzaju kuchenki lub blatu, a także od rodzaju i częstotliwości gotowania. Na przykład duża sześciopalnikowa kuchenka gazowa wymaga większego przepływu powietrza niż dwupalnikowa kuchenka indukcyjna.

Wiele osób nie korzysta z wentylatora kuchennego, ponieważ jest zbyt głośny. Nie pozwól, aby stało się to dzięki nowemu projektowi kuchni.

Sprawdź ofertę produktową na okapy kuchenne

Jaki okap do kuchni – Pomiar głośności

Niektórzy producenci dostarczą te informacje w decybelach (dBA), a nie w brzmieniach. Wentylatory mają zazwyczaj od trzech do sześciu prędkości. Rozważ utrzymanie niskiego ustawienia, które zwykle wynosi około 3 sony (przy poziomie głośności działającej lodówki), podczas całego procesu gotowania i zwiększ tylko do najwyższego ustawienia około 7 sonów (przy poziomie hałasu hałasu ulicznego) na krótkie, intensywne okresy gotowania.

Jaki okap do kuchni – Opcje dmuchawy

Jeśli poszukujesz droższego produktu, sprawdź zewnętrzną dmuchawę, która znacznie zmniejsza potencjalny hałas. Dmuchawy zewnętrzne są często używane w połączeniu z kompaktowymi produktami wentylacyjnymi lub w celu stworzenia całkowitego niestandardowego systemu wentylacji. Podaj lokalizację uwzględnienia dmuchawy zewnętrznej. Chociaż możesz zamontować urządzenie na dowolnej zewnętrznej ścianie lub dachu, nie chcesz, aby znajdował się blisko często używanych ścieżek lub przestrzeni życiowych.  

Wysokość montażu okapu kuchennego

Dotyczy to wysokości instalacji urządzenia: odległości między filtrem okapu kuchennego a palnikami na piecu poniżej.

Standardowa odległość między blatem a okapem wynosi zazwyczaj od 76 do 90 centymetrów. Niektóre modele szafek podwieszanych i kombinacje okapów kuchennych są zainstalowane na niższej wysokości.

Im dalej wentylator wystaje ze ściany, tym bardziej będzie on na twojej twarzy – dosłownie. A im wyższy jesteś, tym bardziej będziesz na niego oddziaływać, więc nie polegaj tylko na standardowej wysokości instalacji. Przede wszystkim twoja kuchnia musi ci odpowiadać.

Należy jednak pamiętać, że moc wentylacji maleje, gdy kaptur jest instalowany wyżej na ścianie. Wybierz wentylator o odpowiedniej mocy.

Obszar przechwytywania okapu kuchennego

Mierzy się szerokość i głębokość samego okapu w stosunku do poniższej płyty kuchennej. Technicznie, szerokość wentylatora będzie odpowiadała szerokości pieca. Jego głębokość powinna pokrywać tylne palniki i co najmniej połowę przednich palników.

Ale z punktu widzenia projektanta może to skutkować wyglądem ciężkich elementów i dekoracyjnym kapturem, który nie jest proporcjonalny pod względem rozmiaru i kształtu. To coś więcej niż proste równanie. Poza dostępną przestrzenią, która może być przeznaczona dla wentylatora okapu w kuchni, postrzegana objętość okapu zależy od konstrukcji samego okapu wentylatora (na przykład prostego lub podobnego do pudełka, a nie stożkowego), a także od stylu urządzenie (współczesne, nierdzewne lub dekoracyjnie owinięte w szafkę) i odległość między wentylatorem a sąsiednimi górnymi szafkami.

Filtry tłuszczowe w okapie kuchennym

Są one dość regularne i wymagają regularnego czyszczenia, aby utrzymać wydajność kaptura, więc upewnij się, że wyjąłeś filtry w sklepie, aby sprawdzić, czy są łatwe do usunięcia. Powinny wyskoczyć lub wysunąć się. Wykonane z siatki ze stali nierdzewnej, niektóre można umieścić w zmywarce.

Recyrkulacja powietrza – Okap kuchenny

Gdy niemożliwe jest przewietrzenie okapu do otoczenia zewnętrznego za pomocą jednego kanału, model z zestawem recyrkulacyjnym umożliwia oczyszczanie powietrza przez filtr węglowy, który zatrzymuje i poddaje kwarantannie produkty uboczne gotowania. Gdy powietrze przechodzi przez filtr węglowy, jest ponownie wprowadzane do kuchni, bez tłuszczu i zapachu. Musisz regularnie czyścić lub wymieniać te filtry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.