Ozorków, 95-035 Łódzkie, ul. Listopadowa 9A/11
Infolinia: 793 220 630 (Pon-Pt 9.00 - 15.00)
E-mail: biuro@onyxlazienka.pl (Pon-Pt 7.00 - 15.00)

Jaki stelaż podtynkowy? Odpowiadamy!


Jaki stelaż podtynkowy

Jaki stelaż podtynkowy wybrać? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Dzięki oszczędności miejsca, czyszczeniu i walorom estetycznym miski wc wiszące na stelażu podtynkowym stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularne. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o stelażach podtynkowych, w tym terminologię, plusy i minusy, kwestie związane z instalacją i konserwacją.

Dekodowanie terminologii

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz takie określenia jak – “Spłuczka podtynkowa”, “Spłuczka podtynkowa”, “Toaleta podtynkowa” lub “Toaleta wisząca”, mówimy o instalacji, w której elementy spłukujące (spłuczki) są ukryte wewnątrz ściany. Z odsłoniętym przyciskiem (zamontowanym na ścianie lub zwróconym do ściany) i płytą popychającą (zwaną również “siłownikami”).

Instalacja zbiornika podtynkowego

Spłuczki ścienne występują również w dwóch różnych typach uruchamiania:

Stelaż podtynkowy pneumatyczny

Płyta popychająca wykorzystuje małe pompy powietrza, połączone wężami, do przepłukiwania cysterny. Zaletą stelaża pneumatycznego jest to, że umożliwia umieszczenie cysterny w odległości do 3 metrów od płyty popychającej.

Pneumatyczne przyciski spłukujące

Mechaniczne

Płyta popychacza wykorzystuje pręty do bezpośredniego przepłukiwania zbiornika. Uruchamianie mechaniczne jest generalnie uważane za nieco bardziej niezawodne niż pneumatyczne. W rzadkich przypadkach węże powietrzne w instalacji pneumatycznej mogą się poluzować (co jednak łatwo jest naprawić).

Standardowa spłuczka podtynkowa Mechaniczna

Spłuczka tylko bez ramy. Nadaje się do stosowania z płytką ścienną (montowaną na podłodze).

Zalety korzystania ze stelaża podtynkowego

 • Oszczędność miejsca,
 • Wspaniały, nowoczesny wygląd,
 • Czyszczenie,
 • Zwiększenie wartości odsprzedaży,
 • Personalizacja.

Wady korzystania ze stelaża podtynkowego

 • Koszt produktu,
 • Instalacja,
 • Konserwacja,
 • Wybór płytki spłukującej,
 • Dopasowanie płytek/wykańczanie ścian.

Względy instalacyjne stelaża podtynkowego

Instalacja dosyć prosta i większość hydraulików w dzisiejszych czasach jest zaznajomiona z produktem. Zanim jednak przystąpisz do dalszych działań, w grę wchodzą pewne warunki:

W jaki typ ściany montujesz?

Każda z tych typów ścian może działać, jednak do każdej z nich będą miały zastosowanie nieco inne metody instalacji. Nie martw się, mamy instrukcje, aby przejść przez nie.

Wysokość montażu stelaża

Jeśli planujesz montaż pod blatem lub oknem, sprawdź minimalną wysokość montażu u producenta stelaża podtynkowego.

Jaki stelaż podtynkowy? – Grubość ścian

Większość standardowych spłuczek ściennych o standardowej wysokości zaprojektowano tak, aby zmieściły się w 90 mm wnęce na ścianę, dlatego przed wyborem spłuczki należy skonsultować się z inwestorem, jaka jest grubość ścianki. Należy również sprawdzić grubość ścianki, ponieważ niektóre płyty pchające wymagały minimalnej grubości (do 25 mm), aby działały prawidłowo.

Jaki stelaż podtynkowy? – Dostęp

Wszystkie nasze stelaże są przystosowane do dostępu przez płytę popychacza. Jednak istnieje również możliwość umieszczenia cysterny pneumatycznej w odległości do 3 m, niezależnie od tego, czy znajduje się ona w suficie, ścianie przylegającej czy w szafie. W przypadku instalacji zdalnej należy upewnić się, że można uzyskać dostęp do cysterny w celu jej konserwacji.

Podczas montażu hydraulicy powinni dokładnie sprawdzić produkt pod kątem ewentualnych nieszczelności przed przykryciem go folią. Linie powinny być oczyszczone z zanieczyszczeń przed podłączeniem zaworu wlotowego, aby upewnić się, że zanieczyszczenia nie utkną pod uszczelkami, co jest najczęstszą przyczyną ciągłego przepływu wody, jak opisano poniżej.

Jaki stelaż podtynkowy? – Konserwacja

Nowoczesne cysterny ścienne są zazwyczaj bardzo łatwe w utrzymaniu i serwisowaniu przy zachowaniu odpowiedniej instrukcji.

Uszczelnienia zaworu wlotowego i wylotowego

Są to małe uszczelnienia gumowe, które zapobiegają przedostawaniu się wody do zbiornika (zawór wlotowy) i do panewki (zawór wylotowy).

Jeśli zauważysz, że woda stale wpada do miski, jest to zazwyczaj spowodowane problemem z jednym z uszczelek. Jeśli jest to bezpośrednio po instalacji, jest to prawie zawsze związane z zanieczyszczeniami, które utknęły pod uszczelką, które dostały się do cysterny podczas procesu instalacji. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy usunąć zawory wlotowe i wylotowe, usunąć uszczelki i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Należy również przepuścić wodę przez zbiornik cysterny, aby usunąć wszelkie dodatkowe zanieczyszczenia.

Jeśli woda zaczyna płynąć miesiącami lub latami po instalacji, należy postępować według tego samego procesu co powyżej, jednak należy również sprawdzić, czy uszczelki nie uległy erozji lub zepsuciu, co może wymagać zakupu i zainstalowania nowych. Nie stresuj się, uszczelki są tanie i łatwo dostępne.

Zawory wlotowe i wylotowe

Są to konie robocze cysterny. Zawór wlotowy jest podłączony do zewnętrznego źródła wody i reguluje ilość wody wpuszczanej do cysterny. Zawór wylotowy reguluje ilość wody wpuszczanej do miski. Oba zawory są łatwe do wymiany (podobnie jak w przypadku wymiany uszczelnienia) i łatwo dostępne.

Cersanit AQUA – nowa seria stelaży podtynkowych od producenta Cersanit

Nowa seria stelaży podtynkowych od marki Cersanit AQUA to nowa jakość na rynku wyposażenia łazienkowego. Nowe możliwości dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych jak i funkcjonalnych z dbałością o odpowiednią wytrzymałość. Zaprojektowana seria dedykowana jest dla każdego z nas poszukujących dobrych rozwiązań w świetnej cenie.

Przede wszystkim w asortymencie serii Aqua znajdziemy między innymi produkty przeznaczone do zajmowania jak najmniejszej powierzchni – specjalne wąskie stelaże podtynkowe o szerokości 41 cm Cersanit AQUA 22 MECH QF oraz Cersanit Aqua 22 MECH. Doskonałe rozwiązania do każdej łazienki o niebywale łatwym montażu. W zbiornikach wyżej wymienionych produktów zastosowano aż cztery punkty podłączenia wody – z boku zbiornika (z prawej lub lewej strony) jak i również od góry.

Poszukujesz stelaża podtynkowego o niskiej konstrukcji? Seria 4 AQUA od Cersanitu (92 cm) pozwoli na bezproblemowy montaż nawet w trudnej łazience. Wybór miejsca montażu przycisku spłukującego nie stanowi ograniczenia,  gdyż stelaże zostały wyposażone w dwa otwory rewizyjne, pozwalające na opcjonalny montaż przycisku spłukującego z przodu lub od góry. Dzięki temu możemy zaprojektować zabudowę stelaża podtynkowego na dwa sposoby: z możliwością zamontowania przycisku na ścianie pionowej nad miską zawieszaną lub poziomo na półce nad stelażem.

Wersja podstawowa serii AQUA to stelaże podtynkowe AQUA 02 mech oraz AQUA seria 0. Zastosowano w nich praktyczne rozwiązania pozwalające na łatwy montaż w ograniczonej przestrzeni – wyjątkowo wąski stelaż ma tylko 40 cm. Wszystkie stelaże AQUA SERIA 0 zostały wyposażone w kolano odpływowe z 3-stopniową regulacją głębokości. Funkcja bezproblemowego ustawiania kolana odpływowego zakresie 38 mm (co 19 mm) daje elastyczność w instalacji, niezależnie od umiejscowienia otworu odpływowego w łazience.

Stelaż podtynkowy z mechanicznym czy pneumatycznym systemem spłukiwania?

Stelaż podtynkowy z mechanicznym systemem spłukiwania czy zdecydować się na pneumatyczny system spłukiwania? Wybór nie jest łatwy, gdyż mamy do czynienia ze sprawdzonym od lat standardowym mechanicznym systemem a zarazem nowym dostępnym na rynku od paru lat systemem pneumatycznym. Przypominam stelaż podtynkowy znajduje się w ścianie i ewentualna chęć zmian bądź nieprzewidywalna awaria wiążą się z dużymi kosztami. Na czym właściwie polega różnica między tymi rozwiązaniami? System spłukiwania pneumatyczny wykorzystuje przepływ sprężonego powietrza dzięki czemu zagwarantujemy sobie zdecydowanie płynniejszą pracę przycisku jak i o wiele cichszej. Czym jeszcze wyróżniają się stelaże pneumatyczne?

Zalety stelaży / przycisków pneumatycznych

 • Przyciski pneumatyczna są mniej awaryjne jak i nie zawieszają się,
 • Rozwiązanie jest wygodniejsze w użytkowaniu,
 • Łatwy montaż. Mechanizm spłukujący nie potrzebuje dodatkowej regulacji,
 • Ciche działanie,
 • Przycisk jest wygodniejsze i bardziej ergonomiczny,
 • Płynne i łagodne działanie klawiszy.

Sprawdź naszą pełną ofertę stelaży podtynkowych jak i przycisk spłukujący. Zachęcamy do przejrzenia ofert naszego sklepu internetowego z pełnym wyposażenie łazienki. Zapraszamy również na naszego facebooka, twittera, czy pinterest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.