Ozorków, 95-035 Łódzkie, ul. Wyszyńskiego 4
Infolinia: 793 220 630 (Pon-Pt 9.00 - 15.00)
E-mail: biuro@onyxlazienka.pl (Pon-Pt 7.00 - 15.00)

Łazienka w kamieniu – plusy i minusy


Łazienka w kamieniu. Jakie lustro do łazienki?

Łazienka w kamieniu stanowi wyzwanie dla większości łazienek, jednakże efekt końcowy potrafi zaskoczyć każdego. Przedstawiamy plusy i minusy kamienia w łazience.

Łazienka z kamienną podłogą

Przez wiele stuleci marmur i inne rodzaje kamienia naturalnego symbolizowały bogactwo i moc. W starożytnych cywilizacjach Persji, Grecji i Włoch praca ręczna związana z wydobywaniem, cięciem i transportem kamienia naturalnego oznaczała, że ​​tylko najbogatsi obywatele – lub sam rząd – mogli sobie pozwolić na wykorzystanie tych materiałów w swoich budynkach. Nowoczesny sprzęt i systemy transportu sprawiają, że jest on bardziej dostępny dla większej liczby ludzi. Jednakże wciąż marmur i inny kamień naturalny są nadal materiałem budowlanym, który zachowuje królewską tajemnicę.

Aby zrozumieć, dlaczego, wystarczy wziąć pod uwagę, co składa się na wykonanie typowej marmurowej płytki podłogowej.

Jak powstają kamienne płytki

Istnieją niewielkie różnice w sposobie wydobywania różnych rodzajów kamienia naturalnego w płytki lub blaty. Proces jest podobny dla wszystkich popularnych rodzajów kamienia, niezależnie od tego, czy jest to marmur, granit, łupek, wapień lub trawertyn. Przykład tego, jak surowy marmur staje się płytką, jest dobrym przykładem.

W ustalonym kamieniołomie handlowym, który w przypadku marmuru jest zwykle miejscem górzystym, często w odległej lokalizacji, do wiercenia otworów dostępowych, przez które przebiegają kable z drutem diamentowym, używa się specjalnego sprzętu. Sprzęt przeciąga kabel tnący przez kamień, podobnie jak piła łańcuchowa tnie drewno (choć zajmuje znacznie więcej czasu), dopóki duży blok kamienia o wadze setek ton nie zostanie oddzielony od otaczającego kamienia w kamieniołomie.

Wciąż na miejscu duży blok zostanie pocięty na mniejsze bloki. Każdy ważący tysiące kilogramów. Podnoszone przez ciężkie dźwigi na ogromne ciężarówki, które transportują bloki na plac rozbioru. Piła z wieloma ostrzami tnie blok na poszczególne płyty, podobnie jak krajalnica do chleba kroi bochenek na plasterki. W niektórych miejscach specjalistyczne piły również wycinają wąskie paski marmuru. Który, może być cięty na płytki.

Płyty lub paski są teraz przepuszczane przez sprzęt, który poleruje ściany kamienia. Proces rozpoczyna się od gruboziarnistych diamentowych materiałów ściernych i stopniowo przechodzi do bardzo drobnych materiałów ściernych. Gdy stopień polerowania jest zadowalający – płyty lub paski pakujemy i wysyłamy ciężarówką do instalacji dystrybucyjnych. Najczęściej w pobliżu portów oceanicznych. Jeśli kamień przeznaczono do wysyłki zagranicznej. W przypadku wysyłki zagranicę kamień wysyłamy w masywnych kontenerach transportowych.

Łazienka w kamieniu – transport/logistyka

Po tygodniach na pokładzie statku i dalszym transporcie ciężarówek płyty lub taśmy docierają do hurtowych centrów dystrybucji. Indywidualni klienci detaliczni – albo sklepy detaliczne, albo indywidualni konsumenci – mogą sprawdzać i kupować kamień. Kamień cięty na płytki zwykle kupowany luzem przez producentów płytek. Wysyłają go do fabryk, w których paski kamienia cięte na pojedyncze płytki i pakowane w celu redystrybucji do magazynów lub centrów wystawowych. Jeśli kamień używamy do blatów lub podobnych zastosowań, ręcznie wybrana płyta wysyłana do producenta, który tnie ją.

Zobacz ile rąk dotyka płyty z kamienia, nic dziwnego, że marmur i inny kamień naturalny to najdroższa powierzchnia. Są jednak powody, dla których kamień należy do najbardziej pożądanych ze wszystkich materiałów do przebudowy.

Łazienka w kamieniu – zalety

Dziś podstawową zaletą marmuru i innych kamieni naturalnych w łazience jest odważne podkreślenie elegancji i stylu. W dawnych wiekach kamień był wybierany jako materiał budowlany ze względu na jego wytrzymałość i trwałość. W dzisiejszej konstrukcji istnieją inne materiały budowlane, które oferują lepszą wytrzymałość i prawie taką samą trwałość – a także niższy koszt. Naturalną koleją rzeczy kamień naturalny symbolizuje ekskluzywność i styl. Jedna rzecz, która prawdopodobnie nigdy się nie zmieni, ponieważ marmur i inny kamień naturalny istnieją w ograniczonych zasobach.

Estetycznie każdy kamieniołom na świecie ma nieco inną formę kamienia. Powiem więcej nawet w tym samym kamieniołomie poszczególne płyty kamienne będą miały nieco inne żyłkowanie i zabarwienie. Oznacza to, że powierzchnia wykonana z marmuru lub innego kamienia naturalnego zawsze będzie mieć zupełnie wyjątkowy wygląd. Różni się od każdej innej łazienki na świecie.

Fakt, że kamień naturalny jest zarówno drogi jak i wyjątkowy, oznacza, że ​​użycie marmuru lub innego kamienia naturalnego w domu prawie automatycznie poprawia jego wartość przy odsprzedaży. Agenci nieruchomości praktycznie zawsze zwracają uwagę na obecność kamienia naturalnego przy sprzedaży domu. A potencjalni nabywcy zawsze postrzegają go jako silny pozytyw.

Niektóre wady kamienia (a jest ich wiele) zostały teraz zmniejszone lub wyeliminowane dzięki opracowaniu uszczelniaczy chemicznych. Które pozwalają uszczelniać przed wodą i plamami. Dostępność i skuteczność tych syntetycznych uszczelniaczy są w dużej mierze odpowiedzialne za kamień naturalny. Który jest obecnie opłacalnym materiałem do wilgotnych miejsc, takich jak łazienki. Nawet prysznice – niegdyś niedostępne dla marmuru i innych kamieni naturalnych – teraz widzą kamienne powierzchnie instalowane z pewną regularnością.

Łazienka w kamieniu – wady

Dla większości ludzi zwykły koszt kamienia jest wystarczająco wygórowany, aby uczynić go złym wyborem.

Kamień jest zimny. Chodzenie po kamieniu naturalnym bosymi stopami może być zdecydowanie nieprzyjemnym doświadczeniem, chyba że założymy system ogrzewania podłogowego. Jest to taka wada, że ​​większość osób przygotowanych na koszt kamiennej podłogi, automatycznie wybiera również ogrzewanie podłogowe. To oczywiście sprawia, że ​​całkowity koszt przebudowy jest jeszcze wyższy.

Kamień jest śliski. Aby kamień działał skutecznie w środowisku łazienki, musi być uszczelniony. A uszczelniona powierzchnia kamienia staje się bardzo śliska, gdy staje się mokra. Kamień naturalny może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa w łazience i nie jest zalecany do łazienek używanych przez dzieci lub osoby starsze.

Kamień jest kruchy. Nieco zaskakujące jest to, że kamień naturalny nie jest tak wytrzymały jak płytka ceramiczna, jeśli chodzi o wytrzymałość na zginanie i rozszerzanie. Płytki z kamienia naturalnego pękają raczej łatwo.

Kamienna podłoga może wymagać modyfikacji konstrukcyjnych. Kamień jest bardzo, bardzo ciężki i podatny na pękanie, jeśli podłoże w ogóle się zgina. Może to wymagać znacznego (i kosztownego) wzmocnienia podłoża przed montażem płytki kamiennej.

Kamień naturalny jest porowaty. W przeciwieństwie do szkliwionych płytek ceramicznych lub porcelanowych marmur i inne rodzaje kamienia naturalnego są stosunkowo porowate i łatwo odbarwiają się pod wpływem wilgoci. Rodzaje kamienia o wysokiej zawartości żelaza (marmur to jeden) mogą faktycznie odbarwić się i zardzewieć, gdy używamy w wilgotnym otoczeniu. Ta porowatość oznacza również, że kamień można dość łatwo zabrudzić – kamienny blat można trwale odbarwić przez farbowanie włosów, a nawet szminkę. Jedyną strategią zapobiegawczą jest uszczelnianie kamienia przynajmniej raz w roku.

Kamień jest trudny do utrzymania. Na kamieniu nie można stosować standardowych detergentów czyszczących ani mydeł, ponieważ stopniowo odbarwiają się.

Kamień nie jest „zielonym” materiałem. Światowe zapasy drobnego marmuru i innych kamieni są skończone.

Łazienka w kamieniu – zamienniki kamienia naturalnego

Producenci od dawna próbują symulować wygląd kamienia naturalnego w innych materiałach budowlanych. Płytka ceramiczna stworzona jako środek do osiągnięcia twardości i trwałości kamienia w materiale. Który, może być produkowany masowo. Tak zwane blaty z „hodowanego marmuru” wykonane z żywic plastikowych wczesną próbą uzyskania wyglądu kamienia. A bardziej nowoczesne materiały o stałej powierzchni, takie jak Corian® lub Swanstone®, mają wygląd przypominający kamień. Istnieją inne przykłady, ale żaden z tych produktów nie w pełni udaje się naśladować wygląd prawdziwego kamienia naturalnego.

Kolejną, nieco bardziej udaną próbą jest materiał budowlany znany jako kwarc. Często stosowany w blatach. Nazwa jest nieco myląca, ponieważ blaty kwarcowe w rzeczywistości nie są wykonane z wydobywanego minerału kwarcu. Zamiast tego „kwarc” jest produkowanym masowo materiałem złożonym ze zmielonych cząstek kwarcu. Zmieszanych z żywicami polimerowymi, które można następnie formować w różne kształty w celu naśladowania wyglądu naturalnego kamienia wydobywanego.

Jednym z najlepszych zamienników kamienia naturalnego są najnowsze formy płytek porcelanowych. Porcelana to podkategoria płytek ceramicznych, która wykorzystuje drobniejsze cząsteczki gliny, które tworzą gęstszą płytkę, która jest bardziej nieprzepuszczalna dla wody. W przeciwieństwie do standardowych płytek ceramicznych, które są na ogół jednolitego koloru, porcelana ma ogromną elastyczność projektowania. Wykonana tak, aby przypominała prawie każdy materiał, w tym drewno, skórę lub kamień naturalny. Tak przekonujące są porcelany o wyglądzie kamienia, że ​​odróżnienie ich od prawdziwych może zająć oko eksperta. Płytki porcelanowe są dostępne w dość dużych rozmiarach podobnych do kamienia naturalnego i są tak łatwe w montażu. Jak każda standardowa płytka ceramiczna. Najlepsze jest to, że dostępne są teksturowane płytki porcelanowe. Które oferują antypoślizgową powierzchnię, idealną do podłóg w łazience i pod prysznicem.

Łazienka w kamieniu – rekomendacje

Łazienka w kamieniu. Kamień naturalny do blatów, podłóg i ścian w łazience jest opłacalną opcją, dzięki nowoczesnym uszczelniaczom, które zmniejszają podatność kamienia na wodę.

Mamy nadzieję, iż artykuł był pomocny i wyczerpujący. Zachęcamy do przejrzenia ofert naszego sklepu internetowego z pełnym wyposażeniem łazienki. Zapraszamy również na naszego facebooka bądź twittera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.