Ozorków, 95-035 Łódzkie, Żwirki 30A
Infolinia: 793 220 630 (Pon-Pt 9.00 - 16.00)
E-mail: biuro@onyxlazienka.pl

Baterie kuchenne – jak wybrać najlepszą?


Baterie kuchenne - krany kuchenne - zlewozmywakowe.

Baterie kuchenne należą do najciężej pracujących urządzeń w Twoim domu. Wraz ze zlewem kuchennym bateria jest używana niezliczoną ilość razy dziennie i powinna być wystarczająco trwała, aby zapewnić lata służby. Odpowiednia bateria może również dodawać piękna i stylu do Twojej kuchni. Potrzebuje “odpowiednich rzeczy”, aby zapewnić bezproblemową pracę dzień po dniu. Wygoda i łatwość obsługi to kolejne ważne cechy, o których nie należy zapomnieć, ponieważ będziesz z nich korzystać niebywale często.

Wybór jest bardzo duży, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie kombinacje stylu wzornictwa, wykończenia i konfiguracji uchwytów.

Ważniejsza od stylu jest jednak funkcjonalność i trwałość. Będziesz chciał poświęcić trochę czasu na poznanie najnowszych opcji i technologii, które są dostarczane z dzisiejszymi bateriami, aby upewnić się, że znajdziesz baterię spełniającą Twoje potrzeby.

Oto, co znajdziecie w Tym artykule!

 1. Jaki właściwie masz wybór?
 2. Pytania na które należy odpowiedzieć sobie przed dokonaniem wyboru
 3. Zapoznanie się z technologiami i innowacjami

Wybór baterii kuchennej wymaga połączenia własnego gustu i stylu, odrobiny “technicznej” wiedzy i zrozumienia, czego oczekujesz od swojej baterii kuchennej. W odniesieniu do tego ostatniego, może to oznaczać coś tak prostego, jak “doprowadzenie wody do zlewozmywaka” lub coś bardziej złożonego, jak wygodne funkcje on-and-off lub wszechstronność w korzystaniu z wielu funkcji.

Niezależnie od tego, jakie są Twoje życzenia, poświęć trochę czasu na zapoznanie się zarówno z funkcjonalnymi, jak i estetycznymi funkcjami, tak abyś ostatecznie podjął dobrą decyzję zakupową.

Kran kuchenny

Bateria kuchenna to coś więcej niż tylko wykończenie i konfiguracja uchwytów. Poznamy różnice pomiędzy różnymi technologiami co pomoże Ci zrozumieć specyfikację baterii i opisy, gdy je zobaczysz. Pomoże Ci również określić, który konkretny typ baterii działa najlepiej. W oparciu o własne potrzeby i budżet (ponieważ nie wszystkie produkty są tworzone na równi).

Aby uzyskać dobry punkt zaczepienia i zrozumieć, co należy wiedzieć, podzielmy je na 4 kluczowe czynniki:

 1. Konfiguracja,
 2. Styl,
 3. Wykończenie,
 4. Budowa i typ zaworu.

Baterie kuchenne – konfiguracja

Konfiguracja baterii odnosi się do ilości uchwytów, stylu montażu (ściana lub zlewozmywak) oraz struktury wylewki (konwencjonalna lub wyciągana/pociągana w dół).
Wybierając baterię, musisz zdecydować, czy chcesz mieć konfigurację z dwiema rękojeściami, czy z jedną dźwignią. Baterie dwuręczne mają zazwyczaj bardziej tradycyjny wygląd i zapewniają po jednym uchwycie do obsługi ciepłej i zimnej wody.

Liczba uchwytów i wszelkich opcji, takich jak rozpylacze boczne i filtrowane dozowniki wody, określa również liczbę otworów wymaganych w zlewie, blacie kuchennym lub obu tych elementach. Na przykład bateria jednouchwytowa bez dodatkowych akcesoriów wymaga tylko jednego otworu.

Kluczowym aspektem jest to, że sposób montażu baterii określi, gdzie powinna znajdować się instalacja wodno-kanalizacyjna. Jeśli po prostu wymieniasz istniejącą baterię bez dodatkowych planów przebudowy, musisz pozostać w oryginalnej lokalizacji. Jeśli zajmujesz się szeroko zakrojoną przebudową lub generalnym remontem, masz wybór konfiguracji montażowych.

Baterie kuchenne – styl

Styl baterii odnosi się przede wszystkim do jej funkcjonalnego i estetycznego wzornictwa. Jest to bezpieczny zakład, że czynnik ten jest zazwyczaj głównym czynnikiem decydującym o wyborze baterii, przynajmniej na początku. Kiedy zaczynasz zakupy, typową tendencją jest szukanie stylu, który przemawia do Ciebie, a następnie przechodzenie do innych decydujących czynników.
Cechy stylu, które należy wziąć pod uwagę, to m.in. wzornictwo wylewki, umiejscowienie dźwigni dla baterii z jednym uchwytem (z boku, za wylewką), kształt i rozmiar uchwytu baterii (gładka, wielopłaszczyznowa, minimalistyczna), a także motyw wzornictwa, taki jak styl tradycyjny, współczesny lub komercyjny/profesjonalny.

Baterie kuchenne – wykończenie

Wykończenie baterii odnosi się do powłoki powierzchni, którą widać na wylewce i uchwytach. Zapewnia zarówno powłokę ochronną, jak i dekoracyjny wygląd.
Są to liczne rodzaje wykończeń i obejmują chrom, nikiel szczotkowany, brąz, ręcznie wbity brąz, stal nierdzewną, mosiądz i inne.

Baterie kuchenne – budowa i typ zaworu

Konstrukcja baterii obejmuje to, z czego jest wykonana, w jaki sposób jest wykonana i jakiego typu zaworu używa do sterowania przepływem wody. Niezależnie od piękna i stylu, to właśnie od tego zależy, jak dobrze działa bateria i jak długo będzie działać.
Baterie kuchenne wykonane są ze stali nierdzewnej, mosiądzu, a nawet plastiku. Tworzywa sztuczne mogą być dostarczane w kolorach niemetalicznych, ale w dłuższej perspektywie czasowej, ich trwałość nie będzie konkurować z dobrą baterią mosiężną lub stalową.

Baterie mosiężne

Baterie mosiężne występują w dwóch odmianach: mosiądzu odlewanego i mosiądzu rurowego. Spośród nich, odlewany mosiądz jest zazwyczaj grubszy i bardziej wytrzymały niż mosiądz rurowy. Mosiądz również musi być pokryty powłoką zapobiegającą matowieniu. Powszechnie spotykane powłoki obejmują chromowanie, jak również każdą z powłok PVD wymienionych powyżej.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna oferuje wytrzymałość i trwałość w połączeniu z doskonałą odpornością na korozję. Zapewnia również dobre dopasowanie do kuchni z urządzeń nierdzewnych i/lub zlewozmywaków.

Mechanizmem, który faktycznie kontroluje i dostarcza wodę przez kranik, jest zawór kranikowy. Jeśli jest jakakolwiek część baterii, która może w końcu ulec zużyciu lub spowodować problemy, jest to zawór.

Istnieją cztery rodzaje zaworów baterii: kompresyjne, kulkowe, nabojowe i ceramiczne. Ważnym rozróżnieniem pomiędzy tymi typami zaworów jest związek pomiędzy ich konstrukcją a ogólnym poziomem niezawodności (innymi słowy, jak długo potrwa naprawianie baterii).

Baterie z zaworem ciśnieniowym są zauważalne przez oddzielne uchwyty z ciepłą i zimną wodą. Są to najstarsza i najprostsza forma zaworu, sterującego wodą poprzez obracanie śrubopodobnego uchwytu, który ściska zawór na uszczelnienie, zazwyczaj gumową podkładkę. Zawory te zużywają się najszybciej, jednak zazwyczaj najłatwiej je naprawić.

Zawory kulowe są używane z bateriami jednouchwytowymi. Szczeliny w zaworze kulowym regulują i mieszają przepływ gorącej i zimnej wody przez tył i przód, z boku do boku ruchu dźwigni na górze korpusu zaworu. Zawory te nie mają podkładek, ale mają więcej części, co czyni je nieco bardziej złożonymi.

Zawory dyskowe ceramiczne wykorzystują dwa wysoce wypolerowane i bardzo twarde dyski ceramiczne, które przesuwają się po sobie. Ten ruch steruje przepływem wody poprzez otwieranie lub ograniczanie przepływu wody przez otwory w dyskach. Ten typ konstrukcji baterii jest uważany za najbardziej wytrzymały i długotrwały, choć jest droższy niż inne typy.

Baterie kuchenne – rozważania..

Teraz, gdy wiesz więcej szczegółów o baterii kuchennej, spójrzmy na kilka podstawowych pytań, o których powinieneś pomyśleć wybierając jedną z nich.

 • Wybór kranu i zlewozmywaka może zapobiec potencjalnym problemom, które mogłyby powstać, gdyby obie decyzje były podejmowane niezależnie. Najważniejszym jest fakt, że zlewozmywak musi mieć wystarczającą ilość otworów, aby pomieścić wybraną konfigurację baterii. W ten sam sposób, twój blat będzie musiał pasować, jeśli bateria zostanie zamontowana na powierzchni blatu.
 • Jeśli kupujemy tylko samą baterię – opcje będą ograniczone przez istniejącą konfigurację zlewozmywaka.

Podsumowując – wybierz baterię i zlewozmywak, które będą ze sobą współpracować, aby później uniknąć niepotrzebnych problemów czy zwrotów produktów.

Bateria kuchenna zlewozmywakowa - kran kuchenny - czarna
BATERIA KUCHENNA ZLEWOZMYWAKOWA CZARNA CHROM METIS

Wybierz rozmiar baterii uzupełniającej zlewozmywak

Wielkość baterii kuchennej powinna być proporcjonalna do wielkości zlewozmywaka. Duża bateria będzie miała tendencję do obezwładniania małego zlewozmywaka.

 1. Upewnij się, że bateria ma odpowiedni “zasięg”.
 2. Bateria, którą wybierzesz, powinna wystarczająco zakrywać zlewozmywak, co oznacza, że może się obracać w łuku na tyle dużym, że można dozować wodę do dużej części zlewozmywaka (zlewozmywaków). Zasięg baterii zależy od poziomej odległości od otworu wylewki do miejsca połączenia ze zlewem lub blatem.
 3. Nie stanowi to problemu w przypadku baterii wyciąganych i wyciąganych, ponieważ te cechy skutecznie zwiększają zasięg dostarczania wody.

Zapoznanie się z technologiami i innowacjami

Kuchenne baterie naprawdę rozwinęły się w jedno z kluczowych narzędzi w kuchni i podczas gdy ich głównym celem jest nadal dostarczanie wody, dzisiejsze baterie robią to z niesamowitym zestawem udogodnień i opcji funkcjonalnych.

Więc zanim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że jesteś na bieżąco z różnymi funkcjami i technologiami, które są dostępne.

Krany o regulowanej wysokości

Możliwość przesuwania kranu w górę lub w dół może być ogromną wygodą z kilku powodów. Czy masz naprawdę wysokie garnki do napełnienia? Naciśnij przycisk i przesuń kranik w górę. Nie chcesz niepotrzebnie chlapać do zlewozmywaka? Przesuń kranik w dół do najniższej pozycji.

Baterie filtrujące wodę

Jak smaczna (lub czysta) jest twoja woda pitna? Instalacja kranu filtrującego wodę w kuchni może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Używamy tych baterii w połączeniu z systemem filtracji wody, zazwyczaj z wkładem filtracyjnym, który instaluje się pod zlewem. Specyficzny rodzaj baterii, która została zaprojektowana tak, aby była kompatybilna z urządzeniem filtrującym. Filtry należy okresowo wymieniać.

Czujniki ruchu, czyli obsługa bez użycia rąk

Obsługujemy detektory ruchu przy pomocy zdalnego pakietu elektronicznego. Temperature wody i czasy przepływu możemy wstępnie ustawić, co daje dodatkową kontrolę nad pracą baterii.

Głowice o zmiennym przepływie

Wiele baterii zaprojektowano tak, aby oszczędzać wodę, co osiąga się poprzez regulację przepływu wody przez głowicę baterii. Są jednak chwile, kiedy trzeba tylko zwiększyć przepływ wody do napełniania garnków i podobnych zadań. Posiadanie baterii kuchennej z głowicą o zmiennym przepływie, daje Ci możliwość szybkiego przełączania pomiędzy różnymi przepływami.

Głowice baterii napowietrzających

Głowice kranów dodają powietrze do strumienia sprayu w celu uzyskania delikatniejszego sprayu, kiedy go potrzebujesz. Można go używać do mycia delikatnych owoców lub innych delikatnych przedmiotów, lub po prostu wtedy, gdy nie chcesz tak bardzo chlapnąć.

Zapoznaj się z stylami i wykończeniami, które preferujesz

Uzyskaj jasność co do typów baterii, które lubisz, włączając w to kolor i wykończenie. Zastanów się, jak Twój wybór łączy się z stylem Twojej kuchni. Określ, jakie technologie, funkcje i konfiguracja są Ci potrzebne. Musisz wiedzieć, jaki zlew będzie pasować do baterii
Jeśli po prostu wymieniasz istniejący kran, masz już zlew i wiesz, że będziesz potrzebował konfiguracji kranu do dopasowania (innymi słowy, kran nie wymaga więcej otworów dostępu niż ma obecnie twój zlew).
Jeśli kupujesz nową baterię i zlewozmywak, np. podczas przebudowy kuchni lub w nowym domu, upewnij się, że te dwie baterie są kompatybilne, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym (jedna nie przytłacza drugiej, a zlewozmywak ma odpowiednią liczbę otworów na baterię).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.